снимка: setunna
Тесла започва да учи инженерство благодарение на холерата.
Ако не е била холерата, която осакатява Тесла, когато е бил на 17 години, светът може би никога нямаше да чуе за него. Дълго време младият Никола се готви да последва стъпките на баща си и да стане православен свещеник. Той изобщо не е искал това, но се съгласява, за да не разочарова баща си. Подходяща възможност да убеди родителя да се откаже от идеята да направи сина си свещеник се появява, след като Тесла прекарва девет месеца в леглото и е на ръба на смъртта.
Виждайки обречения поглед на свещеника, който седял до леглото му по време на една от атаките на холерата, Никола казва, че ще може да се възстанови, ако бъде пуснат в училище, където да учи инженерство. Бащата се съгласява и обеща на сина си, че когато се възстанови, ще може да влезе в най-доброто учебно заведение в Европа.
„Тежка тежест беше свалена от душата ми. Но утехата може би щеше да дойде твърде късно, ако не бях чудотворно излекуван от една възрастна жена с чай от боб. В него нямаше сила на внушение или мистериозно влияние. Лекарството за болестта беше в пълния смисъл на изцеление, героично, ако не и отчайващо“, пише Тесла за този ден.
- Изобретателят обожаваше мистиката
Въпреки факта, че Тесла е учен, физик и инженер, той обожава всичко мистично. Предполага се, че склонността му към мистицизма се дължи на емоционалния шок, който преживява в детството си поради смъртта на по-големия му брат. Дълги години Никола вярва, че е заобиколен от огнена сфера, вярва, че може да общува с гълъбите и да контролира своите трансцендентални състояния (трансцендентността е нещо, което е фундаментално недостъпно за експерименталното познание и надхвърля сетивния опит).
- Странностите придружават Тесла навсякъде и във всичко
Много от действията и навиците на Тесла карали околните да мислят, че е луд. Той не посягал към кръгли предмети, перли и бижута, не можел да докосва чужди коси, винаги вечерял точно в 20:10 и нито минута по-късно, никога не се ръкувал, бършел внимателно всички маси и прибори с 18 салфетки, слагал си бели ръкавици на вечеря, а също така бил фен на числото три и числата, които се делят на три.
Почти всички тези странности са свързани с обсесивно-компулсивно разстройство и гермофобия (страх от микроби), от които ученият страдал. Но също така някои изследователи смятат, че той е имал разстройство от аутистичния спектър. Заради необичайните си навици Тесла често остава сам, но това изобщо не го депресира. Отсъствието на хора наоколо позволява на изобретателя свободно да се занимава с експерименти, да размишлява в тишина и да не губи време в разговори.
„Във вечната самота умът става по-остър. Само в нея се раждат идеи. Повечето хора са толкова погълнати от външния свят, че не забелязват какво се случва вътре в тях“, смятал Тесла.
- Инженерът спял малко и ходел пеша много
Тесла е убеден, че сънят е загуба на часове и минути, които биха могли да бъдат посветени на науката. Затова инженерът спял много малко, понякога 2-4 часа на ден, за да може през останалото време да обмисля идеи и да изобретява. Но Никола не смятал многочасовото ходене за безполезно, защото според него това стимулира мозъка. Но само ако върви сам.
- Тесла избягвал жените, но много обичал гълъбите
Желанието на Тесла за усамотение засяга и жените. За учения жените били „крадци на духовна енергия“, затова той никога не се женил и дори не е имал интимни връзки, а науката и… гълъбите си останали любовта на живота му. Изобретателят много обичал тези птици и често ги хранел в Сентръл Парк в Ню Йорк. Носел ранени и болни гълъби вкъщи, за да ги лекува, и това не се харесвало много на съседите му. Тесла особено обичал един бял гълъб, който веднъж влетял в стаята му през прозореца.
източник: zdravey