Как се прави кисело зеле

снимка: twig

Киселото зеле е традиционна зимнина за българина. Освен, че притежава чудесни вкусови качества и е в основата на много традиционни български ястия, киселото зеле е и много полезно за организма, особено през дългите зимните месеци, когато обикновено страдаме от недостиг на витамини.

Преди всичко то е ценен източник на витамин С. Изчислено е, че двеста грама от този ценен продукт дори могат да покрият половината дневна нужда от витамин С.

Киселото зеле е богато също и на витамин В6, като и на много ценни микроелементи, като например калий, желязо, магнезий, цинк и други. Редовната консумация на кисело зеле също така може да подобри вашето храносмилане и микрофлората на стомашно-чревния тракт.

Приготвянето на кисело зеле в домашни условия е лесно, но все пак трябва да се вземат предвид някои „тънкости“. Ще ви предложим две рецепти, които ще ви помогнат да си приготвите вкусно и питателно кисело зеле, с което да разнообразявате менюто си през зимните месеци.

КИСЕЛО ЗЕЛЕ НА ЦЕЛИ ГЛАВИ:

Подберете здрави и стегнати зелки и ги почистете. Направете разрез „на кръст“ в кочана, като дълбочината му да бъде 3-4 сантиметра. Наредете плътно зелките в каца или бидон и притиснете отгоре с дървена решетка. Залейте зелките със студена вода, в която предварително сте разтворили готварска сол.

Пропорцията е следната: на всеки 10 л. вода се слага по 400 г сол. Саламурата трябва да покрива решетката, дори да бъде десетина сантиметра над нея. Ако добавите няколко глави червено салатено зеле, това ще придаде приятен цвят на саламурата, а няколко кочана царевица ще усилят ферментацията. Претакайте зелето през ден, в продължение на две седмици.

ПИКАНТНО КИСЕЛО ЗЕЛЕ, НАРЯЗАНО НА ИВИЦИ:

Необходими са ви 6 кг. зеле на глави, 4 -5 големи моркова и 4 глави чесън. Подправките включват: копър 1-2 връзки /според предпочитанията ви/, 2-3 дафинови листа и сол на вкус.

Зелето се нарязва и се добавят настърганите моркови и копърът, ситно нарязан.

Приготвя се саламура от 1.5 литра вода, 1 ч.ч. захар, 1 ч.ч. олио и 1 ч.ч. оцет, която се кипва на огъня за около 2-3 минути. С още горещата саламура се заливат зеленчуците и се оставят да престоят на топло 3 дни. След това то вече е годно за консумация и можете да го преместите в буркани и да го поставите в хладилника.

източник: gotvach

ПРОЧЕТИ ОЩЕ