Глобалното пластмасово замърсяване ще се утрои до 2060 г. 

снимка: © pixabay

Според нов доклад глобалните пластмасови отпадъци в света, силно засегнати от замърсяването с пластмаса, се очаква да се утроят до 2060 г.

Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) годишното производство на пластмаси на базата на изкопаеми горива се очаква да достигне 1,2 милиарда тона до 2060 г., а отпадъците да надхвърли 1 милиард тона.

Дори и с агресивни действия за намаляване на търсенето и подобряване на ефективността, производството на пластмаса ще се удвои за по-малко от 40 години, прогнозира в доклад организацията от 38 нации.

Подобни глобално координирани политики обаче биха могли значително да увеличат дела на бъдещите пластмасови отпадъци, които се рециклират, от 12% на 40%.

Нараства международната тревога относно обема и вездесъщността на замърсяването с пластмаси и неговото въздействие.

Прониквайки в най-отдалечените и иначе девствени райони на планетата, микропластмасите са открити вътре в рибите в най-дълбоките вдлъбнатини на океана и заключени в арктическия лед.

Смята се, че отломките причиняват смъртта на повече от милион морски птици и над 100 000 морски бозайници всяка година.

„Замърсяването с пластмаса е едно от големите екологични предизвикателства на 21-ви век, което причинява широкообхватни щети на екосистемите и човешкото здраве“, каза ръководителят на ОИСР Матиас Корман.

От 50-те години на миналия век са произведени приблизително 8,3 милиарда тона пластмаса, като повече от 60% от нея са изхвърлени в депата, изгорени или изхвърлени директно в реките и океаните.

Около 460 милиона тона пластмаса са били използвани през 2019 г., два пъти повече от 20 години по-рано.

Количеството пластмасови отпадъци също се е удвоило, надхвърляйки 350 милиона тона, като по-малко от 10% от тях са рециклирани.

При настоящите тенденции се предвижда използването на пластмаса да се удвои в Северна Америка, Европа и Източна Азия. В други нововъзникващи и развиващи се страни се очаква да нарасне три до пет пъти и повече от шест пъти в Африка на юг от Сахара.

Новият доклад контрастира траекторията на обичайния бизнес с ползите от по-амбициозните глобални политики за намалена употреба на пластмаса и замърсяване.

Движено от икономическия растеж и нарастващото население, производството на пластмаси ще се увеличи и при двата сценария, предупреждава ОИСР.

Понастоящем близо 100 милиона тона пластмасови отпадъци се управляват неправилно или се оставят да изтекат в околната среда, цифра, която се очаква да се удвои до 2060 г.

„Координираните и амбициозни глобални усилия могат почти да премахнат замърсяването с пластмаса до 2060 г.“, заключава докладът.

Това може също да намали количеството на затоплящите планетата парникови газове, които се очаква да проникнат в атмосферата.

Понастоящем пълният жизнен цикъл на първичната пластмаса – от производството до разпадането – допринася за около два милиарда тона CO2 или неговия еквивалент в други газове, приблизително 3% от замърсяването с въглерод, причинено от човека.

По-рано тази година Организацията на обединените нации даде ход на процес за разработване на международно обвързващ договор за ограничаване на замърсяването с пластмаса.

източник: dailysabah

ПРОЧЕТИ ОЩЕ