снимка: standartnew
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че не желае промяна на конституцията на страната, за да остане на поста за трети път при следващи избори, предаде N1.
Той заяви, че „в първата половина на следващата година“ ще се откаже и от президентския пост в партията. „Това е последният ми мандат, не искам да променям конституцията.“
„Нямам никаква потребност, нито искам по какъвто и да било начин да мамя или да прикривам факти от народа си“, каза още той. Вучич спечели президентските избори миналата година с близо 63% от гласовете, макар резултатът на неговата Сръбска прогресивна партия (СНС) да бе видимо по-слаб (44 на сто). Едновременно с това даде сигнал, че е възможно Сърбия да отиде на нови парламентарни избори, където СНС – ползваща се с много по-ниско одобрение от личния му рейтинг – да увеличи подкрепата си.
Думите му са част от годишна конференция в президентството, която той използва, за да коментира и други теми: Косово, Русия и Украйна, очакванията за тежка година заради войната.
„Гражданите трябва да знаят какво ги очаква“, каза още Вучич, като говори за комбинацията от развитие и напредък и трудности, много по-големи от тези през 2023 г., в икономически план. „Америка пада и се приближава към рецесия, прирастът на Китай пада, Европа е все по-близо до рецесия, а пада и прирастът на Сърбия, тъй като Сърбия е част от тази система.“
„Осигурихме средства от арабските приятели“
Увери, че засега Сърбия може да се справи и без въвеждането на санкции срещу Русия, членството в НАТО и Европейския съюз. „Погрижихме се за себе си и осигурихме средства с 3% (лихва) от арабските приятели, поддържахме пълна финансова стабилност, за да осигурим енергийни източници, чиито бъдещи цени не знаехме.“
С думите за средствата от „арабските приятели“ президентът най-вероятно има предвид визитата от септември в Абу Даби, която осигури покриването на стари задължения чрез заем със същия лихвен процент.
Вучич изтъкна по повод на публикация в „Туитър“ от опозицията след среща с американския посланик Кристофър Хил, че за да се види какво би вдъхновило американски компании, е достатъчно да се погледнат пътищата: „Повече са изградени за 11 години, отколкото за предходните 67. Ако това не им е достатъчно и не би ги вдъхновило… Да търсят вдъхновение във фабриките, защото затвориха фабрики за 400 хил., а ние отворихме за 230 хил.“
Той отхвърли и оценките на европейската статистическа агенция Евростат, според която Сърбия е четвъртата най-бедна държава в Европа по брутен вътрешен продукт на глава от населението и по стандартизирани индивидуални разходи. Според него Евростат е имала друго предвид, защото в Сърбия никой не работел за 250 евро, както се посочвало, а най-ниската заплата била 370 евро. „Когато фактите не съвпадат с това, което искате да видите, толкова по-зле за фактите.“